رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور با اشاره به آمار پروژه‌های نیمه تمام آموزشی گفت: با تخصیص 110 درصدی اعتبارات تکمیل این طرح‌ها در دستور کار قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی اداره کل نوسازی مدارس خراسان رضوی، مهراله رخشانی‌مهر امروز به شهرستانهای سبزوار، جوین، جغتای و خوشاب سفر کرد و طی بازدیدی از آموزشگاه‌ها و سالن‌های ورزشی نیمه تمام این شهرستان‌ها در جریان روند احداث و فرسودگی ساختمانها قرار گرفت.

وی در حاشیه این سفر با اشاره به تامین اعتبار در سال 97 و تخصیص اعتبارات بیش از 110 درصدی از طرف سازمان برنامه و بودجه کشور بیان کرد: تخصیص مطلوب اعتبارات سبب شده که پروژه‌های نیمه تمام این سازمان پس از چندین سال غیرفعال بودن، مجدد فعال شوند.

رخشانی‌مهر افزود: با توجه به کمبود اعتبار، برخی پروژه‌ها سرعت لازم را نگرفته‌اند که امیدواریم با برنامه‌ریزی‌هایی که برای امسال انجام شده و اعتبارات ویژه ای که برای سازمان نوسازی مدارس در نظر گرفته شده است، بتوانیم به پروژه‌های نیمه تمام سرعت دهیم.

وی با تاکید به اینکه پروژه‌های نیمه تمام ماهیت ورزشی، پرورشی و آموزشی دارند، بیان کرد: در دل پروژه‌های آموزشی، پروژه‌های ورزشی و پرورشی گنجانده شده است.

رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور تاکید کرد: امسال ردیف اعتباری‌ برای تکمیل پروژه‌های نیمه تمام سازمان نوسازی مدارس و انتشار یک هزار میلیارد تومان اوراق برای تکمیل پروژه‌های آموزشی، پرورشی و ورزشی در نظر گرفته شده است که این موضوع در پروژه‌های پرورشی و ورزشی سال گذشته در این ردیف نبود ولی امسال اضافه شده است.

رخشانی مهر با بیان اینکه در حال حاضر هفت هزار و 640 پروژه نیمه تمام وجود دارد که تکمیل آنها 13 هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است، گفت: در سال گذشته دو هزار و 40 پروژه تکمیل و 9 هزار و 500 کلاس درس با اعتبار دو هزار میلیارد تومان احداث شده است.

وی افزود: در سال جاری نیز 2 هزار و 415 پروژه تکمیل و 12 هزار و 53 کلاس درس با اعتباری حدود 28 هزار و 500 میلیارد تومان ساخته شد و تا پایان امسال نیز سه هزار کلاس درس مرمت و بهسازی می شود.

رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور تصریح کرد: انتظار می‌رود با این کار پروژه‌های ورزشی سرعت بیشتری یابد و یکی از پروژه‌هایی که باید در دستور کار قرار گیرد پروژه نیمه‌تمام استخر جغتای است.

رخشانی‌مهر با بیان اینکه از ابتدای امسال تعداد زیادی پروژه‌هایی که پیشرفت فیزیکی بالایی داشته به اتمام رسیده است، بیان کرد: با تامین اعتبار و برنامه‌ریزی که انجام شده استخر جغتای تا یک سال و نیم آینده به بهره‌برداری می‌رسد و اعتبار مورد نیاز برای این استخر 60‌ میلیارد ریال است.

جمع‌آوری بخاری‌های نفتی از مدارس

رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور با بیان اینکه یکی دیگر از اولویت‌های ما جمع آوری بخاری‌های نفتی است، بخاری‌هایی که امکان حذف را دارند باید کنار گذاشته شوند، گفت: برنامه‌ریزی می‌کنیم که زیرساخت‌های سوخت گاز را به داخل مدارس منتقل کنیم تا بخاری‌های نفتی غیراستاندارد که برای دانش‌آموزان خطرساز است، حذف کنیم.

رخشانی‌مهر افزود: با برنامه‌ریزی‌های انجام شده و تخصیص اعتبار مناسب دولت به سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس در سال گذشته بسیاری از طرح های نیمه تمام فعال شدند و این سیاست در سال جاری نیز ادامه می‌یابد.

وی ادامه داد: سرانه میانگین فضاهای فیزیکی به ازای هر دانش‌آموز در 31 استان کشور 2/5 مترمربع است که نسبت به سرانه قبل از انقلاب که 5/1 مترمربع بود با توجه به رشد جمعیت دانش آموزی افزایش چشمگیری یافته است.

رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز کشور بیان کرد: تلاش می‌شود 11 استان کشور را که زیرخط میانگین هستند از جمله استان‌های سیستان و بلوچستان، البرز و حتی تهران را به خط میانگین نزدیک کنیم.

وی گفت: با برنامه ریزی به عمل آمده امید می‌رود تا پایان دولت دوازدهم سرانه برخی از این استان‌ها را از خط میانگین بالاتر ببریم.

رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور بیان کرد: با میانگین 2/5  مترمربع حدود 30 درصد فضاها فرسوده و نیازمند تخریب و بازسازی است که در حال برنامه ریزی هستیم تا فضاهای مناسبت تری جایگزین شود.

بهره‌برداری از 900 کلاس درس جدید در سال تحصیلی آینده

جاسم‌حسین پور مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان خراسان رضوی نیز گفت: با کمک خیرین مدرسه ساز استان خراسان رضوی در مهر ماه سال جاری 900 کلاس درس از فضاهای آموزشی تکمیل و به آموزش و پرورش و دانش آموزان تحویل داده می شود.

حسین پور با تاکید به اینکه حدود 30 درصد مدارس استان فرسوده هستند که باید با استاندارهای جدید مطابقت داده و بهسازی شوند، افزود: اعتبار مورد نیاز برای بهسازی این مدارس حدود 5هزار میلیارد تومان است که به هیچ عنوان بدون مشارکت خیرین تامین آن امکان پذیر نیست.

وی با بیان اینکه خیرین مدرسه ساز استان هرساله حدود 100 میلیارد تومان برای ایجاد فضاهای آموزشی و پرورشی کمک می کنند، ادامه داد: درحال حاضر حدود 500 پروژه نیمه تمام در دست اجرا در استان داریم.

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان خراسان رضوی بیان کرد: امسال 300 میلیارد تومان جذب اعتبار از سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور داشته ایم.