نشریه یازدهم مجمع خیرین مدرسه خراسان رضوی

نشریه  یازدهم مجمع خیرین مدرسه خراسان رضوی

به نام خداوند جان و خرد

یادمان زنده یاد شادروان حاج محمود مکرم

به مناسبت شصت و هفتمین سالگرد تاسیس بنیاد علمی فرهنگی مکرم  و تقارن شکوهمند آن با روز جهانی کودک

با تأسی  به مولا و پیشوایمان   امیرالمومنان حضرت علی علیه السلام که مظهر جوانمردی،  فتوت و یتیم نوازی بوده و همواره پیروان خویش را به دانش اندوزی توصیه می فرمودند و در راستای حمایت از مستمندان به خصوص کودکان یتیم و نیازمند، در سال 1330 هجری شمسی شادروان محمود مکرم فرزند مرحوم مبرورحاج محمد مهدی نصر التولیه که قریب به 200 سال نسل اندر نسل از  نیکوکاران به نام زمان خویش و از خادمان رسمی و افتخاری روضه رضوان حرم مطهر قدس رضوی بوده اند با عنایت به نیاز همیشگی بشر  به تعلیم و تعلم اقدام به تاسیس بنیادی علمی فرهنگی در شهر مقدس مشهد نمودند.

ابتدا در یکی از فقیرترین و محروم ترین نقاط این شهر و در مجاورت حرم مطهر حضرت رضا علیه السلام مدرسه ای به وسعت 2 هزار متر مربع با ساختمانی معمور و مناسب برای تحصیل بچه های یتیم و مستمند آن منطقه و نواحی اطراف آن احداث و با حمایت شخصی آن شادروان فعالیت خود را در امر تحصیل رایگان کودکان یتیم و نیازمند در همان مرکز که برای همیشه به نام «مدرسه مکرم» موسوم گشت، رسماً آغاز نمود.

با افزایش جمعیت و با توجه به نیاز روز افزون جامعه ، نخست دبستان فرهنگ و سپس دبستان حکمت به مدارس تحت پوشش این بنیاد افزوده گشتند و کودکان نیازمند آن مدارس نیز از مواهب تحصیل رایگان و سایر خدمات این بنیاد خیریه آموزشی بهره‌مند شده اند.

ارادت خاص شادروان محمود مکرم به ائمه اطهار خاصه  مولایمان حضرت علی علیه السلام، ایشان را بر آن داشت تا به منظور ابقاء و استحکام و استمرار اعمال خیر و خداپسندانه در تاریخ 16 مهر ماه 1337 خورشیدی املاک، مزارع و قنوات مفصله  معمور و آباد  خویش را با وسعتی قریب به  یکصد و پنجاه هکتار طی وقف نامه  رسمی ،وقف شرعی و ملی بر آستان قدس رضوی نمود تا به لطف خداوند مهربان از درآمد حاصل از این موقوفات  علاوه بر پذیرایی از یکهزار نفر از محصلین و طلاب علوم دینی در روز مبارک ولادت با سعادت حضرت علی علیه السلام در دارالضیافه  مبارکه،موجبات تسهیل هر چه بیشتر در امر تحصیل رایگان تمامی بچه های یتیم و نیازمند هر  3 مدرسه تحت پوشش این بنیاد را فراهم آورد.

 همزمان شادروان محمود مکرم  در ادامه  اعمال خیر و خداپسندانه خود خواسته در راستای تحکیم و اعتلای مذهب تشیع، طی وقف نامه رسمی دیگر باغات معمور و آباد خویش را در همان روز شانزدهم مهر ماه 1337رسماً وقف بر برپایی مراسم مذهبی در ایام مقدس شیعیان و خیرات خاص و عام نمود.

از نیت خوب و پاک آن شادروان همین بس که سالها بعد دقیقا چنین روزی، شانزدهم  مهرماه ،توسط سازمان ملل متحد در حمایت از همه کودکان عالم به نام روز جهانی کودک نامگذاری شد و سال 1380 هجری  شمسی که متبرک به نام مولا علی علیه السلام گردید ، مصادف با پنجاهمین سال تاسیس این خیریه  آموزشی شد که موید نیات خیر آن شاد روان می باشد.

در سال 1345 خورشیدی متعاقب خشک شدن قنوات مزارع و کشتزارهای موقوفات مکرم ، آن شادروان  با هزینه شخصی خویش اقدام به حفر چاه عمیق و نصب موتور پمپ و تاسیسات  نمود تا وقفه ای  در امور موقوفات و درآمد این بنیاد  حاصل نگردد  و در ادامه اعمال خیر خواهانه و توجه به امر  باقیات صالحات در سال 1352 خورشیدی با ثبت وقف نامه  رسمی دیگری چاه آب مزرعه ناوخ  را با تمامی تاسیسات  مربوطه به تناسب نیاز  زمینهای مزروعی و کشتزارها و باغات،  وقف بر آستان  مبارک قدس رضوی نمود تا موقوفاتش  برای همیشه معمور و آباد باقی بماند.

 در سال 1353 آن شادروان در ادامه و استمرار حرکت در جهت ترفیع  خدمات عام المنفعه این  بنیاد خیریه ،اقدام به خرید یک دستگاه کلیه مصنوعی بیمارستانی کامل( دستگاه دیالیز)  با هزینه شخصی نمود و آن را به بیمارستان معظم قائم (عج) اهداء  نمود تا در خدمت بیماران نیازمند کلیوی  قرار گیرد.

 شادروان محمود مکرم  در پنجم شهریور ماه 1353 خورشیدی و فات یافت ودر مجاورت روضه رضوان مولایش در رواق درالعزه مبارکه حرم مطهر حضرت رضا علیه السلام به  آرامش ابدی رسید. الهی بهشت برین ماوایش باد .

از آن تاریخ تاکنون مدارس تحت پوشش این بنیاد (مکرم ،فرهنگ ، حکمت )همه ساله هزاران دانش آموز داشته و در خدمت تمامی بچه های یتیم و نیازمند منجمله پناهندگان و مهاجرین ، مستمراً کوشا بوده است. مضافا اینکه دهها محصل  نیازمند و مستعد دیگررا  نیز آن شادروان  در طول عمر بابرکت خویش شخصا تا  درجات عالیه تحصیلی حمایت نموده که پس از اخذ  درجات عالیه علمی و تخصص های داخل و خارج از کشور به وطن  مراجعت نموده و در خدمت جامعه خویش می باشند.

از دیگر خدمات عام المنفعه آن شادروان  در راستای تامین بهداشت جامعه به ویژه حمایت از محرومین و مستضعفین ،ساخت چند آب انبار (آب شرب ) و نیز سه دستگاه گرمابه بهداشتی عمومی و خصوصی بوده است که بخشی از  درآمد این بنیاد خیریه را نیز تامین می نموده است .

به لطف ایزد مهربان و به یمن سال متبرک به نام پیشوا و مولایمان حضرت علی علیه السلام ، مظهر والای انسانیت،  جوانمردی و یتیم نوازی،  در پنجاهمین سال تاسیس این بنیاد (1380 خورشیدی )، دوستی و مودت دولت محترم ژاپن نیز شامل محصلین تحت پوشش این خیریه شد و در هر سه  مرکز آموزشی این بنیاد  با مدرن‌ترین لوازم و تجهیزات کمک آموزشی اهدایی آنان مجهز گردیدند . در نتیجه نه تنها آزمایشگاههای  علوم و ریاضی مدرسه مکرم  به عنوان آزمایشگاهای مرکزی ناحیه پذیرای هزاران کودک دبستانی دیگر شدند بلکه بیش از 50 مدرسه دیگر نیز، در طی سال تحصیلی مستمرا  از این  امکانات بهره‌مند می‌شوند.

در حال حاضر دبستان مکرم  به عنوان نمونه در سطح کشور برگزیده و شناخته شده است.

باشد تا از نیات خیر آن شادروان، انشاءالله شاهد ارتقای کمی و کیفی کمالات تمامی نونهالان برخوردار از این مواهب ارزنده  به طور روز افزون باشیم.

با استعانت از خداوند مهربان و با پیروی از اهداف عالیه انسانی ‌شادروان محمود مکرم در حال حاضر بنیاد علمی فرهنگی موقوفات مکرم افتخار دارد به منظور ارتقاء و اعتلای خدمات انسان‌دوستانه و خداپسندانه در  اجرای امور خیر در وطن عزیزمان خاصه در راستای آموزش و تحصیل رایگان برای کودکان یتیم و نیازمندو نیز در جهت ایجاد اشتغال برای زنان بی سرپرست و نان‌آور خانواده و نیز حمایت از بیماران مستضعف، همچنین در  امور مربوط به حفاظت از محیط زیست آمادگی کامل خود را اعلام دارد. امیدواریم بتوانیم بیش از پیش در ترویج و توسعه فرهنگ وقف بالاخص در امر آموزش و پرورش برای همه کودکان عالم  پویا و کوشا باشیم.

 با آرزوی ظهور امام زمان حضرت مهدی موعود (عج)  و دنیایی سرشار از انسانیت، عدالت، راستی و درستی.

بنیاد علمی فرهنگی موقوفات مکرم